• JARNOŁTÓWEK 21-23.11.2022 r.

• Nasi uczniowie spędzili trzy dni we wspaniałym ośrodku ,Maja" położonym w Jarnołtówku w dolinie Złotego Potoku, u podnóża Biskupiej Kopy.

W pierwszym dniu wybraliśmy bardzo przyjemny i łagodny szlak na Żabie Oczko. Jest to wyrobisko po dawnym kamieniołomie, które zostało zalane wodą oraz pokryte rzęsą.

Przy pomocy pani przewodnik następnego dnia postanowiliśmy zdobyć szczyt Gór Opawskich - Biskupią Kopę. Ten ekstremalny szlak przez Gwarkową Perć nie zniechęcił nikogo z nas, wręcz dodał nam wiary w siebie, że zdobywanie szczytów jest dla nas niesamowitą atrakcją, którą będzie trzeba jeszcze nieraz powtórzyć.

W tych wspaniałych dniach czas umilały nam również zajęcie świetlicowe oraz dyskoteka z wieloma atrakcjami.

Wszyscy się bardzo dobrze bawili, wspólna integracja wszystkich uczestników wycieczki była przyjemna, a doświadczenia i wspomnienia pozostaną z nami na długi czas.

• "Co nas może spotkać po drugiej stronie lustra?"

•    9 listopada wyruszyliśmy, w liczbie 46 uczniów i 8 opiekunów, do teatru muzycznego Capitol we Wrocławiu. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu „Jaki widz, taki malarz” we współpracy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Górażdże ze Starostwem Powiatowym w Krapkowicach.

Po przybyciu do stolicy Dolnego Śląska, spacerkiem udaliśmy się na miejsce. Teatr zrobił na nas wrażenie; jego wystrój, kolorystyka i rozmiar bardzo nam zaimponowały.

Sztuka, oparta na motywach znanej na całym świecie książki: "Alicja w krainie czarów" Lewisa Carolla, była, podobnie zresztą jak literacki pierwowzór, niejednoznaczna i wielowątkowa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych.

Do znanej opowieści o dziwnych przygodach sennej dziewczynki autorki scenariusza dodały nowe wątki i nowe spojrzenie.

Opowiadają nam o ciekawości, o poszukiwaniu i tworzeniu swojej własnej tożsamości – o dojrzewaniu, towarzyszącej mu dezorientacji i buncie, ale też o współczesnej rodzinie, zajmująca dla widza w każdym wieku. Szczepionką na dosłowność i smutek rzeczywistości są poczucie humoru i wyobraźnia. Świat marzeń sennych na Dużej Scenie Capitolu jest magiczny, piękny, śmieszny, dziwny i nieustannie zaskakujący. Jest zabawą – jedną z  najważniejszych czynności ludzkich, o której z wiekiem zdajemy się zapominać.

Tak też odebraliśmy tę sztukę. Tytułowa Alicja poszukiwała swojego "prawdziwego ja", zastanawiała się, kim naprawdę jest i co jest dla niej ważne.

Pełni wrażeń i trochę głodni (Alicja ciągle mówiła, że jest bardzo głodna i chyba nam się to udzieliło...) udaliśmy się do ulubionych restauracji na posiłek i deser, a potem, w pełni już usatysfakcjonowani, wróciliśmy do domu.

Kolorowy świat Alicji jest w Capitolu

Posłuchajcie i zobaczcie.....

To był naprawdę niezapomniany dzień!

• "Wolność i niepodległość nie są nam dane raz na zawsze..."

•

10 listopada w naszej szkole świętowaliśmy, jak co roku, dzień niepodległości, zrobiliśmy to jednak nieco inaczej niż zazwyczaj.

Mieliśmy dziś niewątpliwy zaszczyt i przyjemność gościć pana Dragomira Rudego, pracownika Muzeum Powstań Śląskich na Górze św. Anny, który przeprowadził specjalnie dla nas niepowtarzalną lekcję historii i patriotyzmu.

Jego wystąpienie ilustrowały sugestywne zdjęcia, mapy, reprodukcje.

Zasłuchani w opowieść prowadzącego, uświadomiliśmy sobie, jak cenne są takie wartości jak: wolność i niepodległość i że, niestety, nie wszyscy na świecie mogą się nimi cieszyć.

Doceniajmy więc wszyscy to, co mamy, cieszmy się naszą wolnością i świętujmy!