• Historia szkoły

        •        

          Wzmianki o szkole w Górażdżach pojawiają się już w XIX w. Wtedy to w naszej wsi, jak i w wielu innych małych miejscowościach, powstawały szkoły katolickie. Nauczanie trwało 8 lat i było podzielone na dwa etapy: podstawowy  i wyższy.

             W 1874 roku szkoła posiadała już swojego inspektora, którym był nadleśniczy Ebneter. Dwa razy w tygodniu, po południu, przyjeżdżał nauczyciel z Gogolina i prowadził zajęcia.

             Na początku XX w.  szkoła była jedynym źródłem wykształcenia dla większości uczniów. Po ośmioletniej edukacji rozpoczynali oni pracę w Zakładach Cementowo – Wapienniczych.

             Na początku w placówce pracowało dwóch nauczycieli: Max Gawlik i Józef Niklas. Szkoła  w Górażdżach osiągała świetne wyniki sportowe, prężnie działał też zespół instrumentalny. Uczniowie często uczestniczyli w różnych uroczystościach, które uświetniali swoją grą i śpiewem. Działał też szkolny teatr. W 1928 roku miejsce Maxa Gawlika zajął August Sapia, który został kierownikiem. 

             Szkoła funkcjonowała również w czasie drugiej wojny światowej. Rocznik 1938 był ostatnim, który uczył się w języku niemieckim, a August Sapia był ostatnim niemieckim kierownikiem.

           Z końcem 1945 roku rozpoczęło się nauczanie w języku polskim. Początkowo utworzono tylko pięć klas, a starsi uczniowie kontynuowali naukę w Gogolinie.  W 1963 roku wybudowano nowy budynek szkolny. 13 września 1964 roku nastąpiło uroczyste otwarcie oraz nadanie szkole imienia Henryka Sienkiewicza. W dziejach naszej szkoły funkcjonowały również klasy uzawadawiające, do których uczęszczali uczniowie z terenu miasta i gminy Gogolin. Pierwszym polskim dyrektorem była pani Pisarzowic. 

          Kolejnymi dyrektorami byli:

          Roman Jaszczak

          Helena Chwastek

          Ludwig Bijałd

          mgr Jan Poloczek

          mgr Mirosława Poloczek

          mgr Marta Kulibaba – Czajczyńska

          mgr Jerzy Kłeczek

          mgr Renata Najwer

               W roku 2008 Rada Miejska w Gogolinie podjęła uchwałę o likwidacji szkoły. Z tą decyzją nie pogodzili się mieszkańcy wioski. Aby ratować „swoją szkołę”,  zawiązali stowarzyszenie, które od  01 września 2009 roku utworzyło Stowarzyszeniową Publiczną Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza.

             Pierwszym dyrektorem szkoły była pani mgr Stanisława Pamuła. Potem szkołą kierowała pani mgr Dorota Koncewicz. W roku 2012, z okazji Święta Szkoły, przekazano placówce sztandar, który ufundowała Rada Rodziców i lokalna społeczność.